preloader

Hemipleji (İnme)

 Hemipleji (İnme)

Hemipleji nedenleri nelerdir?

Dünyada en sık karşılaşılan beyin ve sinir hastalığı; Hemipleji veya bilinen adıyla inmedir.

İnme nedenlerinin başında beyin damarları ile ilgili hastalıklar yer almakla beraber beynin bir tarafındaki travmatik beyin hasarlar, beyin tümörü, çeşitli enfeksiyonlar ve bazı mikrobik hastalıklar sonucunda da inme sebepleri arasındadır.

Hipertansiyon hastaları, yaşı ileri olanlar, diyabet hastaları, aşırı kilolular, kalp rahatsızlığı taşıyanlar, sigara ve alkol kullananlar, sağlıksız yaşam ve genetik çekinimi olanlar risk faktörleri arasındadır.

Hemipleji belirtileri nelerdir?

Beyin dolaşımındaki değişim ve oluşan hasarın yeri, büyüklüğü ve şiddetine göre belirtiler değişiklik gösterebilmektedir.

Sık rastlanan inme ve belirtileri vücudun sağ veya sol tarafında kol veya bacak kaslarında oluşan sertlik veya hareket kaybı, yürüme ve denge sorunları, vücudun belli bölümlerinde hissedilen uyuşma hissi, konuşma ve algı zorlukları, zaman ve mekan kavrama sorunları, hafıza kayıpları şeklinde sıralayabiliriz.

Hemipleji ve felç tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle medikal tedavi ile hastanın mevcut durumu stabil hale çevrildikten sonra felcin verdiği hasra bağlı olarak rehabilitasyon uzmanları tarafından tedavi yürütülür.

İlaç tedavisinde amaçlanan, beyin fonksiyonların oluşan değişim ve hasarların en aza indirilmesidir. Bu tedavi süreci beyin cerrahı, nörolog, fizyoterapist, fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanları tarafından yürütülür.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da erken tedavi önemlidir.